2013 Competition Results

 Best of Show Winners

Beer: Patrick Schneider, 22A: Classic Rauchbier

Cider:  N/A

Mead:  Todd Rock, 26C: Open Category Mead

Number of entries: 446
Total number of participants: 183
Largest category: Category 16 - Belgian and French Ale (46 entries)s

 

 

01. Light Lager
Bowe Neuenschwander 1A: Lite American Lager
1st
Co-Brewer: Christen Nelson
Dave Darity 1D: Munich Helles 2nd
Co-Brewer: Michele Darity
Nathan Briscoe 1B: Standard American Lager 3rd
Nathan Briscoe 1C: Premium American Lager HM
02. Pilsner
Tim Hayes 2A: German Pilsner (Pils) 1st
Angelo Ruiz 2C: Classic American Pilsner 2nd
Kevin Kearney 2B: Bohemian Pilsener 3rd
03. European Amber Lager
Tim Hayes 3B: Oktoberfest/Marzen 1st
Mac Butcher 3B: Oktoberfest/Marzen 2nd
Kevin Kearney 3B: Oktoberfest/Marzen 3rd
04. Dark Lager
Tim Thomssen 4B: Munich Dunkel 1st
Peter Polczynski 4B: Munich Dunkel 3rd
05. Bock
Peter Polczynski 5B: Traditional Bock 1st
Duane Buscher 5C: Doppelbock 2nd
Jeffrey Swearengin 5C: Doppelbock 3rd
06. Light Hybrid
Michael Crane 6C: Kolsch 1st
Bowe Neuenschwander 6B: Blonde Ale 2nd
Co-Brewer: Christen Nelson
Christopher Bible 6B: Blonde Ale 3rd
07. Amber Hybrid Beer
Robert Rys 7B: California Common Beer 1st
John Karmazin 7A: Northern German Altbier 2nd
Co-Brewer: NONE
Ilya Faibushevich 7C: Dusseldorf Altbier 3rd
08. English Pale Ale
Kevin Kearney 8B: Special/Best/Premium Bitter 1st
Amanda Kertz 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) 2nd
Mac Butcher 8B: Special/Best/Premium Bitter 3rd
David Johnson 8A: Standard/Ordinary Bitter HM
09. Scottish and Irish Ale
Gary Groblewski 9B: Scottish Heavy 70/- 1st
John Elkins 9E: Strong Scotch Ale 2nd
Christopher Bible 9D: Irish Red Ale 3rd
10. American Ale
Kevin Kearney 10A: American Pale Ale 1st
Dave Darity 10B: American Amber Ale 2nd
Co-Brewer: Michele Darity
Matt Mayes 10B: American Amber Ale 3rd
11. English Brown Ale
Kevin Kearney 11A: Mild 1st
Kevin Kearney 11C: Northern English Brown Ale 2nd
Mike Winckler 11C: Northern English Brown Ale 3rd
Co-Brewer: Pat Sheedy
12. Porter
Michael Rogers 12C: Baltic Porter 1st
David Johnson 12A: Brown Porter 2nd
Landon Leopold 12B: Robust Porter 3rd
Philip Tyson 12B: Robust Porter HM
13. Stout
Dave Darity 13C: Oatmeal Stout 1st
Co-Brewer: Michele Darity
Michael Wilcox 13F: Imperial Stout 2nd
Stephen Ozga 13F: Imperial Stout 3rd
14. India Pale Ale
Robert Rys 14C: Imperial IPA 1st
Michael Crane 14B: American IPA 2nd
Michael Rogers 14B: American IPA 3rd
15. German Wheat and Rye
Kevin Hansen 15A: Weizen/Weissbier 1st
Michael Crane 15A: Weizen/Weissbier 2nd
Tom Roan 15C: Weizenbock 3rd
Co-Brewer: Nancy Bowser
16. Belgian and French Ale
Dave Hukill 16E: Belgian Specialty Ale 1st
Michael Wilcox 16B: Belgian Pale Ale 2nd
Anthony Lackey 16C: Saison 3rd
17. Sour Ale
James Prior 17F: Fruit Lambic 1st
Amanda Kertz 17E: Gueuze 2nd
Amanda Kertz 17D: Straight (Unblended) Lambic 3rd
18. Belgian Strong Ale
Tom Roan 18E: Belgian Dark Strong Ale 1st
Co-Brewer: Nancy Bowser
Tom Roan 18C: Belgian Tripel 2nd
Co-Brewer: Nancy Bowser
Evan Meyers 18B: Belgian Dubbel 3rd
19. Strong Ale
Steve Cook 19C: American Barleywine 1st
Ryan Mann 19A: Old Ale 2nd
Tim Thomssen 19C: American Barleywine 3rd
20. Fruit Beer
Michael Crane 20A: Fruit Beer 1st
Robb Urschel 20A: Fruit Beer 2nd
Co-Brewer: Jesica Shatz
Michael Rogers 20A: Fruit Beer 3rd
21. Spice-Herb-Vegetable Beer
Tim Thomssen 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer 1st
Angelo Ruiz 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer 2nd
Duane Buscher 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer 3rd
22. Smoke Flavored and Wood Aged
Patrick Schneider 22A: Classic Rauchbier 1st
Michael Hill 22C: Wood-Aged Beer 2nd
Matt Corwin 22C: Wood-Aged Beer 3rd
23. Specialty Beer
Travis Rohrberg 23A: Specialty Beer 1st
Timothy Leber 23A: Specialty Beer 2nd
Michael Rogers 23A: Specialty Beer 3rd
Jonathan Matthews 23A: Specialty Beer HM
24. Traditional Mead
Michael Wilcox 24B: Semi-Sweet Mead 1st
Chris Monnot 24B: Semi-Sweet Mead 2nd
Tim Thomssen 24B: Semi-Sweet Mead 3rd
25. Melomel (Fruit Mead)
Todd Rock 25C: Other Fruit Melomel 1st
Timothy Leber 25C: Other Fruit Melomel 2nd
Timothy Leber 25C: Other Fruit Melomel 3rd
Timothy Leber 25C: Other Fruit Melomel HM
26. Other Mead
Todd Rock 26C: Open Category Mead 1st
Roger Gibson 26A: Metheglin 2nd
Todd Rock 26A: Metheglin 3rd
27. Standard Cider and Perry
Rodney Kibzey 27A: Common Cider 1st
Josh Talley 27B: English Cider 2nd
Michael Wilcox 27A: Common Cider 3rd
28. Specialty Cider and Perry
Rodney Kibzey 28B: Fruit Cider 1st
Jeff Eggerman 28D: Other Specialty Cider or Perry 2nd
30. KCBM's American Awesome!
Corey Wood 30A: Category XXX - American Awesome 1st
Duane Buscher 30A: Category XXX - American Awesome 2nd
Tim Thomssen 30A: Category XXX - American Awesome 3rd