Thanks To All Who Participated in the Kansas City Bier Meisters 31st Annual Homebrew Competition

There were 564 entries judged and 229 registered participants, judges, and stewards.

PrintPrint This Page

Best of Show Winners

Best of Show – Beer

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Malt Bomb 5B: Traditional Bock kc biermiesters
2nd Michael Hill Finger Blaster 4.0 20A: Fruit Beer The Brouhaha
3rd Nathan Briscoe Export 1E: Dortmunder Export kc biermiesters

Best of Show – Mead

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roger Gibson Big Orange 24C: Sweet Mead Kansas City Biermeisters

Winning Entries

Table 1: Light Lager (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Export 1E: Dortmunder Export kc biermiesters
2nd Nathan Briscoe Canoe Lovin 1A: Lite American Lager kc biermiesters
3rd Nathan Briscoe Helles 1D: Munich Helles kc biermiesters

Table 2: Pilsner (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Hayes Bohemian Pils 2B: Bohemian Pilsener Garage Brewers Society
2nd Ryan Crump You’d Better Take Your Pils! 2A: German Pilsner (Pils) STL Brews / GBS
3rd Nathan Hopper Bellenden Hund 2A: German Pilsner (Pils) Missouri Mashers

Table 3: European Amber Lager (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen The Big "O" 3B: Oktoberfest/Marzen Lincoln Lagers!
2nd Michael Wilcox Vienna 3A: Vienna Lager Wichita Homebrewers Organization
3rd Amanda Kertz Myles Burkemper B.M.W. Bavarian Malt Works 3B: Oktoberfest/Marzen Kansas City Bier Meisters

Table 4: Dark Lager (5 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen Drunkel Tim 4B: Munich Dunkel Lincoln Lagers!
2nd Sean Mccambridge Winnebago Schwarzbier 4C: Schwarzbier ZZ Hops
3rd Peter Polczynski Big Dog Dark Lager Lout 4B: Munich Dunkel Fellowship Of Oklahoma Alemakers

Table 5: Bock (9 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe Malt Bomb 5B: Traditional Bock kc biermiesters
2nd Robert Dieterle Doppelbock 5C: Doppelbock KCBM
3rd Douglas Finke Doppelbock 5C: Doppelbock Lincoln Lagers

Table 6: Light Hybrid Beer (27 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st David Iselin Cream Ale 6A: Cream Ale
2nd Robert Dieterle Kolsch 6C: Kolsch KCBM
3rd Nathan Briscoe Bubbly Blonde 6B: Blonde Ale kc biermiesters
HM Mike Winckler
Co-Brewer: Pat Sheedy, Chris Woker
Where’s The Wheat! 6D: American Wheat or Rye Beer Kansas City Bier Meisters

Table 7: Amber Hybrid Beer (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Robert Dieterle Dusseldorf Altbier 7C: Dusseldorf Altbier KCBM
2nd Steve Cook Good Karma Alt 7C: Dusseldorf Altbier KCBM
3rd Bill Becker Beckers 7A: Northern German Altbier

Table 8: English Pale Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Nathan Briscoe ESB 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) kc biermiesters
2nd Dustin Wakeman British Bitter 8A: Standard/Ordinary Bitter
3rd Chris Bible Devonshire Delight 8C: Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale) N/A

Table 9: Scottish and Irish Ale (13 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Gary Groblewski Baby Nessie 9A: Scottish Light 60/- Fellowship of Oklahoma Alemakers
2nd Robert Wiegers Taber Tosser 9B: Scottish Heavy 70/- Wichita Homebrewers Organization
3rd Ned Vahsholtz Wee Heavy 9E: Strong Scotch Ale Salina Brewers Guild

Table 10: American Ale (51 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Adam Meyers Hop Breeze 10A: American Pale Ale
2nd Ken Pegram StoneFree 10A: American Pale Ale
3rd Mac Butcher Paleface Ale 10A: American Pale Ale Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)

Table 11: English Brown Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st D Nasty English Mild 1 11A: Mild Yeastie boys
2nd Kevin Kearney Barwench 11A: Mild
3rd Nathan Briscoe 2nd Run 11A: Mild kc biermiesters

Table 12: Porter (25 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dustin Wakeman
Co-Brewer: Robert Lange
AlleyFight Porter 12A: Brown Porter
2nd Michael Fagan
Co-Brewer: Connie Fagan
Pa Pa Doyle’s 12C: Baltic Porter KC Bier Meisters
3rd Andrew Laidlaw Batch 39-BC 12C: Baltic Porter St. Louis Brews

Table 13: Stout (43 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Laidlaw Batch 35-III 13B: Sweet Stout St. Louis Brews
2nd Mac Butcher If I Had A Stout, I’d Drink It In The Morning..... 13D: Foreign Extra Stout Fellowship of Oklahoma Ale Makers (FOAM)
3rd Phillip Sovocool
Co-Brewer: Jackie Sovocool
Brewport Stout 13A: Dry Stout Missouri Association of Serious Homebrewers (MASH)

Table 14: India Pale Ale (44 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wilcox Furloughed Engineer - Pale, Bitter, Full Of Alcohol 14C: Imperial IPA Wichita Homebrewers Organization
2nd Tim Thomssen Recycler IPA 14B: American IPA Lincoln Lagers!
3rd Sean Mccambridge Winnebago Double IPA 14C: Imperial IPA ZZ Hops
HM Douglas Finke 8-Ball Deluxe IPA 14B: American IPA Lincoln Lagers

Table 15: German Wheat and Rye Beer (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Andrew Laidlaw Batch 36-BC 15A: Weizen/Weissbier St. Louis Brews
2nd Bob Ernst
Co-Brewer: Jason Barner
Sir Dunkel The Weiz 15B: Dunkelweizen
3rd Greg Stewart
Co-Brewer: Sean Foley
House Weizen 15A: Weizen/Weissbier Independent

Table 16: Belgian and French Ale (37 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Bastian Peach Saison 16E: Belgian Specialty Ale Lawrence Brewers Guild
2nd Michael Crane Saison And On And On And On 16C: Saison Kansas City Bier Meisters
3rd Tom Bastian Antithesis 16E: Belgian Specialty Ale Lawrence Brewers Guild
HM Tom Bastian Red Door Saison 16C: Saison Lawrence Brewers Guild

Table 17: Sour Ale (19 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Angelo Ruiz Acido Rojo 17B: Flanders Red Ale Lawrence Brewers Guild
2nd Tim Thomssen Spring View Peach Lambic 17F: Fruit Lambic Lincoln Lagers!
3rd Amanda Kertz Myles Burkemper Stinky Beer 17D: Straight (Unblended) Lambic Kansas City Bier Meisters

Table 18: Belgian Strong Ale (26 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Roan
Co-Brewer: Nancy Bowser
Blue Eyes 18A: Belgian Blond Ale Prairie Homebrewing Companions
2nd Keith Linn AfterLife XLV 18E: Belgian Dark Strong Ale FLOPS- Fayettevilee Lovers of Pure Suds
3rd Robert Wiegers Dubbel 18B: Belgian Dubbel Wichita Homebrewers Organization

Table 19: Strong Ale (15 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tim Thomssen
Co-Brewer: Jason McLaughlin & Dean "The Dream" Fryda
New Zealand Barleywine 19B: English Barleywine Lincoln Lagers!
2nd Roger Gibson Old Fuzzyballs 19B: English Barleywine Kansas City Biermeisters
3rd Scot Schaar Jaberweocky 19B: English Barleywine River's Edge Fermentation Society

Table 20: Fruit Beer (17 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Hill Finger Blaster 4.0 20A: Fruit Beer The Brouhaha
2nd Jeffrey Hardesty Copra 20A: Fruit Beer STL Hops
3rd Jenalea Myers
Co-Brewer: Kyle MacMillan
Blueberry Fin Porter 20A: Fruit Beer Lawrence Brewers Guild

Table 21: Spice/Herb/Vegetable Beer (32 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Keith Linn Kama Sutra 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer FLOPS- Fayettevilee Lovers of Pure Suds
2nd Jenalea Myers
Co-Brewer: Angelo Ruiz
Nocturnal Nutter Butter 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Lawrence Brewers Guild
3rd Michael Crane
Co-Brewer: Joey Crane
Magenta 21A: Spice, Herb, or Vegetable Beer Kansas City Bier Meisters

Table 22: Smoke and Wood Aged (18 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Tom Roan
Co-Brewer: Nancy Bowser And Eric Sanders
Field Burn Rauchbier 22A: Classic Rauchbier Prairie Homebrewing Companions
2nd David Schoon
Co-Brewer: Alex Robertson, Jason Smit
BASSR Stout 22C: Wood-Aged Beer
3rd Scot Schaar Stick A Cork In It 22C: Wood-Aged Beer River's Edge Fermentation Society
HM Tom Roan
Co-Brewer: Nancy Bowser, Mike Isley, Eric Sanders, Dave Batcheller, Tony Huseby, Paul Held
Buffalo Cult 22C: Wood-Aged Beer Prairie Homebrewing Companions

Table 23: Specialty Ale (21 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Dustin Wakeman
Co-Brewer: Derek Wakeman
Cocoa Mole Porter 23A: Specialty Beer
2nd Andrew Hicks ChocoJava 23A: Specialty Beer Missouri Mashers
3rd Michael Rogers Erebos 23A: Specialty Beer Wichita Homebrewers Organization
HM Brian Rooney Garfunklemas Tripel (W/Rosemary, Parsley, Thyme, And Sage) 23A: Specialty Beer none

Table 24: Traditional Mead (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Roger Gibson Big Orange 24C: Sweet Mead Kansas City Biermeisters
2nd Michael Wilcox Meadowfoam Traditional 24C: Sweet Mead Wichita Homebrewers Organization
3rd Tim Thomssen
Co-Brewer: The Lincoln Lagers!
Tupilo Panty Dropper 24C: Sweet Mead Lincoln Lagers!
HM Karen Schaar Bottled Sunshine 24B: Semi-Sweet Mead River's Edge Fermentation Society

Table 25: Melomel (14 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar Misguided Angel 25C: Other Fruit Melomel River's Edge Fermentation Society
2nd Scot Schaar Little Dark Heart 25B: Pyment River's Edge Fermentation Society
3rd Andrew Laidlaw Batch M14-SP 25A: Cyser St. Louis Brews

Table 26: Other Mead (7 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Scot Schaar A Common Disaster 26C: Open Category Mead River's Edge Fermentation Society
2nd Michael Crane Glinda The Good 26C: Open Category Mead Kansas City Bier Meisters
3rd Michael Wilcox Spiced Cyser 26C: Open Category Mead Wichita Homebrewers Organization

Table 27: Standard Cider and Perry (10 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Stephen Mayo Common Cider 27A: Common Cider Seacoast Homebrew Club
2nd Michael Wilcox Sorry For Perrying 27E: Traditional Perry Wichita Homebrewers Organization
3rd Robert Dieterle Cider 27A: Common Cider KCBM

Table 28: Specialty Cider and Perry (12 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st Michael Wilcox Cyser FAIL 28A: New England Cider Wichita Homebrewers Organization
2nd Michael Wilcox Tart Cherry Cider 28B: Fruit Cider Wichita Homebrewers Organization
3rd Stephen Mayo Spice Apple Pie Cider 28D: Other Specialty Cider or Perry Seacoast Homebrew Club

Table 30: American Style Sour Ale (23 entries)

Place Brewer(s) Entry Name Style Club
1st James McGovern Kanwaka Farmhouse 30A: Category 30 – Where the Wild Beers Are: Subcategory A - American-Style Sour Ale LBG
2nd Tom Bastian Sour Cherry Bock 30A: Category 30 – Where the Wild Beers Are: Subcategory A - American-Style Sour Ale Lawrence Brewers Guild
3rd Tim Thomssen Spring View Cherry Grove 30A: Category 30 – Where the Wild Beers Are: Subcategory A - American-Style Sour Ale Lincoln Lagers!